تاثیر استفاده از فناوری های پیشرفته تولید کفش در مسابقات ورزشی

تاثیر استفاده از فناوری های پیشرفته تولید کفش در مسابقات ورزشی

تاثیر استفاده از فناوری های پیشرفته تولید کفش در مسابقات ورزشی

تاثیر استفاده از فناوری های پیشرفته تولید کفش در مسابقات ورزشی باعث می شود زمان رسیدن به خط پایان مسابقه و کسب پیروزی برای دوندگان کاهش پیدا کند. الگوی دویدن بانوان نسبت به آقایان متفاوت است و این موضوع باعث شده تا فناوری های پیشرفته در تولید کفش نقش ارگوژنیک خود را به شکل مطلوبی ایفا کنند.

برای دوندگان نخبه ای که در مسابقات ورزشی دو و میدانی شرکت می کنند، ذخیره کردن هر یک ثانیه حکم نزدیک و نزدیک تر شدن به مدال طلا را دارد. اخیرا تحقیقاتی توسط پژوهشگران صورت گرفته است که نشان می دهد فناوری های پیشرفته در تولید کفش باعث می شود زمان رسیدن به خط پایان مسابقه و کسب پیروزی برای دوندگان کاهش پیدا کند. بنابراین پیروزی در مسابقات ورزشی به ویژه مسابقات دو و میدانی به نوع کفشی که دوندگان به پا دارند و تکنولوژی هایی که در تولید آنها به کار بسته شده بستگی دارد. پیروزی در مسابقات ورزشی و قهرمانی در اینگونه مسابقات دیگر فقط متاثر از قدرت بدنی، میزان تمرینات و آمادگی جسمانی نیست بلکه کفش های مورد استفاده ورزشکاران و تکنولوژی های به کار رفته در آنهاست که اکنون حرف اول را می زند.

استفاده از فناوری های پیشرفته در تولید کفش توسط برند نایک

اولین برندی که موضوع فناوری های پیشرفته در تولید کفش و ارتباط آن با پیروزی ورزشکاران و سطح عملکرد آن ها را مطرح نمود برند کفش نایک بود. دقیقا سه سال پیش بود که برند نایک موضوعی با عنوان استفاده از فناوری های پیشرفته در تولید کفش را عنوان نمود و به دنبال آن کفش هایی را روانه ی بازار نمود که عملکرد حرفه ای ورزشکاران را تحت تاثیر قرار می داد. این کفش ها باعث عملکرد شگفت انگیز ورزشکاران حرفه ای در مسابقات می شدند و سطح عملکرد آن ها را به شدت افزایش می دادند.

اما اکنون شاهد کفش های ورزشی از این برند هستیم که به طور اختصاصی زمان دویدن را برای دوندگان نخبه ی مرد و زن کاهش می دهد و این یعنی با پوشیدن کفش های نایک می توانید بی وقفه تا کسب مدال طلا آن هم با سرعتی بیش از سرعت سایرین بدوید و مدال را از آن خود کنید. این موضوع برای افرادی که در المپیک های ورزشی و مسابقات جهانی شرکت می کنند بسیار حائز اهمیت می باشد. به پا داشتن این کفش ها به خودی خود شما را به عنوان یک دونده ی حرفه ای در آغاز مسیر چندین پله جلوتر از سایرین قرار خواهد داد.

تاثیر طراحی کفش های نوین در افزایش سطح عملکرد ورزشکاران

آنچه که آمار و ارقام نشان می دهد این است که با بهبود طراحی کفش های ورزشی کاهش محسوسی در رکورد ورزشکاران مرد و زن دیده می شود. استفاده از فوم ضخیم تر و سبکتر در کنار یک کفی سفت و مقاوم که در امتداد زیره میانی قرار گرفته باعث شده تا رکورد ورزشکاران زن به میزان ۲.۳ درصد و رکورد ورزشکاران مرد به اندازه ۱.۵ درصد بهبود پیدا کند. در واقع می توان گفت که عملکرد ورزشکاران زن نسبت به ورزشکاران مرد در پی استفاده از فناوری های پیشرفته در تولید کفش بهتر بوده است.

به گفته ی دکتر استفان برمون، نویسنده اصلی مقاله و مدیر بخش بهداشت و علم دو و میدانی جهان استفاده از فناوری های پیشرفته در تولید کفش کمک قابل توجهی در حیطه زمان سنجی به محققین کرده است.

کفش ورزشی

مکانیزم بهبود عملکرد ورزشکاران در پی استفاده از فناوری های پیشرفته در تولید کفش

مکانیزم بهبود عملکرد ورزشکاران در پی استفاده از فناوری های پیشرفته در تولید کفش همچنان یک راز باقی مانده است اما می توان حدس هایی در مورد آن زد. یکی از رموز این است که در این فناوری ها از آخرین نسل فوم سبک در زیره داخلی کفش استفاده می شود. این موضوع باعث می شود بازده انرژی بیشتری برای دونده فراهم شود. صفحه سفت و محکم تعبیه شده در زیره میانی کفش نیز در به حداکثر رساندن میزان بازگشت انرژی در هنگام دویدن نقش به سزایی دارد. در واقع می توان مزیت اصلی کفش های ورزشی نوین را اینگونه توضیح داد که این کفش ها باعث میشوند تا دونده با تلاش کمتری به سمت جلو رانده شود بنابراین نیاز به صرف انرژی بالایی برای سرعت گرفتن نخواهد داشت و این یعنی خستگی کمتر و بازدهی بالاتر.

دلیل عملکرد بهتر ورزشکاران زن در پی استفاده از کفش های ورزشی نوین

به گفته برمون، شکاف آماری بین جنسیت ها غیر منتظره بود. همانطور که در بالا اشاره شد سطح عملکرد بانوان نسبت به آقایان در بهبود رکوردها سطح بالاتری بود. یکی از دلایل مطرح شده بابت این اختلاف به وزن بانوان و آقایان مربوط می شود. به گفته ی برمون ورزشکاران زن دارای وزن کمتری هستند و احتمالا می توانند از اثر افزایش نیروی برگشتی که از ترکیب صفحات فوم و زیره ی مقاوم کفش به دست می آید سود بیشتری ببرند. همچنین باید گفت که الگوی دویدن بانوان نسبت به آقایان متفاوت است و این موضوع باعث شده تا فناوری های پیشرفته نقش ارگوژنیک خود را به شکل مطلوبی ایفا کنند.

احتمال ممنوعیت استفاده از فناوری های پیشرفته در تولید کفش!

زمزمه هایی مبنی برای محدود شدن استفاده از فناوری های پیشرفته وجود دارد که تا این لحظه هنوز تصمیم دقیقی در ارتباط با آن گرفته نشده است. به گفته ی برمون هرچند که این فناوری هایی مزیت هایی را در ارتقاء عملکرد ورزشکاران داشته اما این موضوع چیزی ست که در نهایت باید توسط دو و میدانی جهانی در مورد آن تصمیم گیری شود.

کفش اسپرت

استفاده از فناوری های پیشرفته تولید کفش های اسپرت در سال های اخیر باعث شده تا دوندگان سایر کشورها نیز بتوانند در کنار دوندگان کشورهای آفریقای شرقی مانند اتیوپی و کنیا به رقابت های حرفه ای بپردازند و رکورد خود را به طرز چشمگیری بهبود دهند. با این حال احتمال ممنوعیت استفاده از این فناوری ها در تولید کفش های ورزشی نیز وجود دارد چرا که احتمال آسیب دیدن دوندگان در حین استفاده از این کفش ها بیشتر خواهد بود. دوندگان در مسابقات ورزشی سبک های مختلفی از دویدن را در پیش می گیرند و ممکن است این فناوری ها با هر سبکی از دویدن به خوبی تطبیق پیدا نکنند. با این وجود هنوز تصمیم دقیقی در مورد ممنوعیت این فناوری ها مطرح نشده است و دوندگان می توانند جهت بهبود رکورد خود و رسیدن به مدال های رنگین مسابقات روی این کفش ها حساب باز کنند.