روش تشخیص انواع مختلف زیره کفش

روش تشخیص انواع مختلف زیره کفش

روش تشخیص انواع مختلف زیره کفش

روش تشخیص انواع مختلف زیره کفش به ما کمک می کند تا حین خرید کفش انتخاب بهتری داشته باشیم. زیره کفش با مواد مختلفی ساخته می شود که این مواد اکثرا شامل زیره رابر ترمو و لاستیک ترموپلاستیک (TPR)، اتیلن وینیل استات (EVA) یا همان ای وی آ، پلی وینیل کلراید (PVC) یا پی وی سی  و پلی اورتان (PU) است. هر یک از این مواد دارای ویژگی های خاصی هستند که آنها را برای روش تشخیص انواع مختلف زیره کفش مناسب می کند. برای مثال زیره‌های لاستیکی در کفش‌هایی استفاده می‌شوند که کشش بالا را نمی‌توان جزو ویژگی های آن تلقی کرد. زیره EVA به دلیل خاصیت جذب ضربه معمولا در کفش های دویدن و کفش پیاده روی استفاده می شود، در حالی که زیره رابر ترموپلاست بیشتر در کفش های معمولی استفاده می شود.

روش تشخیص انواع مختلف زیره کفش و کاربرد آن ها

زیره پلی اورتان PU

این زیره سبک ترین و مقاوم ترین در برابر سایش است. البته از لحاظ قیمت نیز گران تر است. برای تست خمش و  انعطاف پذیری، کف پا را خم کنید تا انعطاف پذیری آن را آزمایش کنید. همانطور که قبلا ذکر شده است، زیره پلی اورتان عملکرد خمشی بالایی دارد. بنابراین، نه می شکند و نه می ترکد. همچنین رایج است که سوراخ های زیره های PU معمولا گرد هستند. به دلیل سختی این زیره ها، صدای تولید شده شبیه تیک تیک است.

زیره پلی اورتان PU

زیره رابر ترموپلاست TPR

خاصیت کشش زیره رابر ترموپلاست بهتر از زیره PVC است. زیره را در دست نگه دارید و سپس رها کنید تا به طور طبیعی سقوط کند. اگر پس از برخورد به زمین به سمت بالا پرت شود، این زیره از نوع زیره رابر ترموپلاست خواهد بود. برخی از زیره ها مانند صدای یک پرنده صدای جیر جیر تولید می کنند. این به این دلیل است که زیره در تلاش است تا تا با سطح صاف تماس کامل داشته باشد. چنین زیره هایی کیفیت خوبی دارند اما در یک اتاق یا سالن بسته می توانند خجالت آور باشند. این زیره ها TPR هستند.

زیره رابر ترموپلاست TPR

 

زیره رابر ترمو TR

سطح زیره رابر ترمو بسیار روشن است. سخت تر از زیره معمولی TPR است. TR سوراخ های تزریق بیشتری نسبت به TPR دارد. سوراخ های تزریق این زیره بسیار خاص هستند. صدای تولید شده توسط این زیره ها همانند زیره TPR است، اما با شدت صدای کمتر.

زیره رابر ترمو TR

 

زیره پی وی سی PVC

زیره تولید شده از مواد PVC سنگین تر از TPR است. زیره مواد پی وی سی ارزانتر از TPR است، اما کیفیت آن برای تغییرات دمایی به خصوص در زمستان مناسب نیست و به راحتی می توان این زیره را شکست. یکی از ویژگی های زیره مواد پی وی سی این است که سوراخ تزریق ندارد و اگر با بینی بو کنید بوی آن را حس خواهید کرد. اگر این زیره برای مدت طولانی نگهداری شود، رنگ آن مایل به سفید می شود. این نوع زیره تنها از طریق تزریق با رویه پیوند تشکیل می دهد. اگر حین قدم زدن زیره صدای پت پت یا تیک تیک می دهد به این معنی است که سخت است. یک کفی سخت دارای کشش کمتر یا بدون کشش روی سطوح صاف است. چنین زیره هایی معمولاً PVC یا PVC بازیافتی هستند.

زیره پی وی سی PVC

 

زیره چرمی

زیره چرمی از چرم ضخیم و محکم ساخته شده است. اگر انگشت خود را روی زیره چرمی بکشید خم شدن آن را حس خواهید کرد. اگر سوراخی در این زیره وجود داشته باشد، خودتان بدون شناخت قبلی این زیره را شناسایی خواهید کرد! کاربرد اصلی زیره های چرمی در کفش مجلسی و کفش رسمی است. زیره های چرمی بویژه در کف کاشی شده صدای مشخصی دارند، همان صدای بم تیک تاک که انتظار داریم حین راه رفتن یک شخص متشخص بشنویم. این صدا و میزان بلندی آن به جنس کف و نحوه راه رفتن فردی که آن کفش ها را می پوشد نیز بستگی دارد.

زیره چرمی

 

زیره ای وی آ EVA

زیره های EVA بسیار سبک هستند اما بر خلاف لاستیک ترموپلاست اصلا خاصیت الاستیکی و کششی ندارند. به دلیل خاصیت جذب شوک و عایق حرارتی، اکثر کفش های ورزشی دارای زیره های EVA هستند. برخی از زیره های نرم هیچ صدایی تولید نمی کنند. آنها می توانند زیره EVA باشند.

زیره ای وی آ EVA

 

جمع بندی کلی

  • از لحاظ وزن: لاستیک (رابر) سنگین ترین و PU، EVA سبک ترین زیره هستند.
  • مواد: PU گران ترین است، EVA و TPR متوسط هستند، PVC ارزان ترین است.
  • تفاوت بین PU و PVC نسبتاً آسان است. اگر از گوشه زیره نگاه کنید، PU بسیار ضخیم تر از PVC است. همچنین اگر آن ها را با آتش بسوزانید، بوی PU بسیار رقیق تر از PVC خواهد بود.