کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند؟

کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌شوند؟

کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند؟

آیا تا به حال این سؤال برایتان پیش آماده که کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند؟ اگر می‌خواهید نحوه طراحی کفش را یاد بگیرید، باید اصول پایه فرآیند تولید کفش را بدانید. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌ شوند؟ با تیم وبلاگ نیازکو همراه باشید.

اکثر کفش‌های ورزشی با روشی موسوم به Cold Cement ساخته می‌شوند. روش Cold Cement یک سبک مدرن و جدید در ساخت کفش است. به دلیل دمای کم مورد نیاز برای اتصال رویه به زیره، امکان استفاده از پلاستیک سبک وزن مدرن، فوم و انواع پارچه مش در این روش وجود دارد. کفش‌های ورزشی با کارایی بالا معمولا با استفاده از همین فرآیند تولید می‌شوند.

فرآیند دوخت رویه کفش

بهترین مواد برای تولید کفش ورزشی کدام است؟ بیشتر کفش‌های ورزشی و مخصوص دویدن با پلی استر بافتی تنفس‌پذیر یا مواد مش نایلونی ساخته می‌شوند. پارچه بافتی این امکان را به وجود می‌آورد که مواد به راحتی شکل انحناهای قالب را به خود بگیرد. رویه کفش‌های ورزشی اغلب با چرم پی یو تقویت می‌شود. چرم پی یو یا چرم مصنوعی برای کفش‌های ورزشی عالی است، چرا که کشش لازم را دارد و در صورت تماس با آب صدمه نمی‌بیند. کفش‌های ورزشی کلاسیک از ترکیب چرم جیر با پارچه مش ساخته می‌شود. اگرچه چرم جیر نرم و راحت است، اما در مقابل آب و هوای بد مقاوم نیست و زمانی که خیس شود بسیار سنگین می‌شود.

قطعات الگوی کفش با قالب‌های برش فولادی ساخته می‌شود. قالب برش برای هر قطعه و اندازه لازم است. هر یک از قطعات کفش از پارچه یا چرم برش داده می‌شود. قطعات پارچه‌ای ممکن است به صورت چند لایه قرار بگیرند تا به صورت همزمان برش داده شوند. قطعات چرمی باید یک به یک برش داده شوند تا نقص و عیبی در چرم به کار رفته در محصول نهایی به وجود نیاید.

بخش برش کارخانه تمام قطعات مربوط به هر کفش را برش داده و سپس قطعات را بسته‌بندی می‌کند. قطعات بسته‌بندی‌شده برای هر کفش پس از این مرحله برای انجام مراحل مونتاژ به بخش دوخت ارسال می‌شود. بخش دوخت قطعات کفش را به یکدیگر متصل می‌کند و در نهایت کفش را تکمیل کرده و قسمت زبانه کفش را اضافه می‌کند.

کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌شوند؟

فرآیند مونتاژ کفش ورزشی

رویه کفش پس از آنکه آماده شد، بخار داده می‌شود تا مواد نرم شود و قالب وارد رویه شده و کشیده شود. پس از آنکه قالب داخل رویه قرار گرفت، عملیات لستینگ انجام می‌شود. عملیات لستینگ یا lasting برای این منظور انجام می‌شود که رویه کشش و استحکام لازم را به دست آورد. یک قسمت پلاستیکی یا پارچه‌ای ممکن است در قسمت بالای زبانه کفش قرار داده شود تا از سطح کفش در مقابل وارد شدن صدمات و رانش در حین عملیات لستینگ محافظت کند.

در حین انجام عملیات لستینگ، زیره کفش آماده می‌شود. در این حالت یک ورقه لاستیکی با فوم EVA ترکیب می‌شود. این کار در طی فرآیندی جداگانه انجام می‌شود که اصطلاحا آن را stock fitting می‌نامند. قسمت میانی کفش‌های ورزشی از فوم EVA با وزن سبک ساخته می‌شود. لایه نازکی از لاستیک به EVA اجازه می‌دهد تا قابلیت انعطاف‌پذیری داشته باشد، اما از قسمت میانی کفش در مقابل سایش محافظت می‌کند. پس از آنکه رویه کشش و استحکام لازم را به دست آورد و قسمت بیرونی کفش آماده شد، این دو قسمت به یکدیگر متصل می‌شود. زیره پرایمر و چسب مخصوص خود را دارد که برای چسباندن لاستیک و EVA طراحی شده است. رویه کفش نیز با پرایمر و چسب مخصوص خود آماده می‌شود.

بعد از اینکه چسب و پرایمر به طور کامل در تونل‌های حرارتی خشک شدند، دو قطعه با دست به یکدیگر متصل می‌شود. یک کارگر ماهر رویه و زیره را با هم تراز می‌کند و سپس کفش را داخل پرس هیدرولیک قرار می‌دهد. کفش ورزشی تحت سه مرحله عملیات پرس قرار می‌گیرد که معمولا با یک دستگاه انجام می‌شود. به این ترتیب از اتصال کامل رویه و زیره اطمینان حاصل می‌شود. پس از آنکه کفش آماده شد، داخل تونل خنک‌کننده قرار داده می‌شود تا چسب سفت شود.

کفش های ورزشی چگونه ساخته می‌شوند؟

مرحله آخر

پس از این مرحله، از دستگاه مخصوصی برای خارج کردن قالب از کفش بدون چروک شدن رویه کفش استفاده می‌شود. کفش ورزشی شما هم اکنون آماده است! سپس می‌توانید کفی کفش را داخل آن قرار دهید. کفی کفش ممکن است از EVA با رویه پارچه‌ای یا از فوم برش‌خورده فلت ساخته شود. دسته دوم کفی‌ها داخل کفش چسبانده می‌شوند و قابلیت تعویض ندارند. این در حالی است که دسته اول اغلب قابل تعویض هستند. کفش ورزشی جدیدتان برای مرحله بررسی کنترل کیفیت آماده است که آخرین مرحله می‌باشد و کفش برای وجود هر گونه عیب و نقص احتمالی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

منبع: وب‌سایت اسنیکر فکتوری

نرم کردن چرم کفش

راهکار ساده نرم کردن کفش چرم نو

عموما کفش چرم نو سفت و خشک بوده و منجر به ایجاد تاول در پا و آسیب به پا می شود. از طرفی اگر کفش چرم نرم تر نشود، تا آخر به همان سفتی خواهد ماند. بنابراین تنها راه حفاظت … ادامه مطلب

0 comments
تاریخچه پیدایش ادیداس

تاریخچه آدیداس ، مادر صنعت برندیگ جهانی کفش – قسمت اخر

آدیداس، معروف‌ترین برند ورزشی جهان و رقیب اصلی شرکت آمریکایی نایک، چه مسیری را تا موفقیت در بازار جهانی کفش و پوشاک ورزشی طی نمود و این مسیر منجر به ایجاد کدام برندهای ورزشی دیگر گردید؟ در ادامه مطلب برای … ادامه مطلب

0 comments
راهنمای خرید کفش بادوام

راهنمای خرید کفش بادوام

ایا برای شما اتفاق افتاده که کفشی را انتخاب و خرید نمایید در حالی که پس از تحویل آن، متوجه شوید که کفش انتخابی مناسب شما نیست یا از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیست؟ در این صورت باید با نحوه … ادامه مطلب

0 comments

نظرات (1)

عبدالمجید تمهیدی

واقعا عالیست

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها