کفش ورزشی مناسب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

کفش ورزشی مناسب

کفش ورزشی مناسب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

استفاده از کفش ورزشی مناسب در اکثر رشته‌های ورزشی بسیار حائز اهمیت است. یک کفش اسپرت خوب می‌تواند روی تمرینات ورزشکار اثرات بسیار مثبت یا بسیار منفی داشته باشد. در ادامه به توضیح نکاتی درمورد انتخاب کفش ورزشی مناسب می‌پردازیم. با تیم وبلاگ نیازکو همراه باشید.

اکثر فعالیت های ورزشی و تمرینات تناسب اندام نیاز مبرم به پاها، قوزک، ساق و ران پای ورزشکار دارند. پوشیدن یک کفش ورزشی مناسب می‌تواند فشار شدید وارد شده بر پاها را کاهش داده و از به وجود آمدن آسیب‌های ورزشی پیشگیری کند. همچنین یک کفش ورزشی مناسب می تواند راحتی پا را به همراه داشته باشد و سطح عملکرد ورزشکار را نیز بهبود دهد. انتخاب یک جفت کفش ورزشی مناسب نیز کار سختی نیست، اما نکاتی در این مورد وجود دارد که باید به آنها توجه نمود.

ویژگی‌های کفش ورزشی مناسب

پاشنه کفش از قسمت‌های مهم آن است. کفش با پاشنه و بدون پاشنه، هر دو برای پا ضرر دارد. اندازه پاشنه به طور متعادل باید حدود 1.5 تا 4 سانتی‌متر باشد. کفی طبی کفش ورزشی باید از استحکام کافی برخوردار باشد و بتواند شوک وارده به کف پا را جذب کند. به طور کلی نیرویی که در حال راه رفتن از زمین و کف پا به بدن منتقل می‌شود، معمولا حدود دو برابر وزن بدن است. این نیرو در حالت دویدن حتی تا 10 برابر هم به اندام‌ها منتقل خواهد شد. بنابراین‌ کفی کفش می‌تواند نقش مهمی در انتقال و پخش نیرو از زمین به کف پا و در نهایت به بدن داشته باشد.

همواره کفشی را انتخاب کنید که کفی آن قابل تعویض باشد تا بتوان اندازه و حجم پا را کم و زیاد کرد و همچنین بتوان هنگام ورم کردن پا، جا برای آن باز کرد و یا آن را با کفی‌های درمانی و ساده جایگزین کرد. وقتی پا عرق می‌کند، کفش نمناک می شود، از اینرو کفی قابل تعویض می‌تواند در کم کردن رطوبت داخل کفش هم مؤثر باشد. از طرفی رطوبت داخل کفش می‌تواند موجب ابتلا به بیماری‌های قارچی شود.

کفش ورزشی مناسبذکر این نکته ضروری است که اگر عرض یا ارتفاع پنجه کفش کم باشد، بیماری‌های زیادی مانند میخچه، انگشت چکشی و هالوکس والگوس را ایجاد می‌کند. در قسمت پنجه کفش باید فضای کافی برای قرار گرفتن انگشتان پا وجود داشته باشد تا بتوان انگشتان را راحت از هم باز و بالا و پایین کرد. در نتیجه حتما باید از کفش‌هایی با پنجه‌های گرد استفاده کرد.

چند نکته دیگر در مورد خرید کفش ورزشی مناسب

•    به داخل کفش نگاهی بیاندازید؛ سطح داخلی کفش باید دارای سطوح یکنواخت و قوس‌های نرمی باشد. مهم‌ترین دلیل هم این است که موقع راه رفتن فشار کمتری به پوست وارد می‌‌شود.

•    جنس رویه کفش باید طوری باشد که تهویه داخل کفش به خوبی انجام بگیرد. این تهویه برای جلوگیری از عرق کردن پا ضروری است.

•    پشتی کفش که در پشت پاشنه پا قرار می‌گیرد باید سفت و محکم باشد.

•    رویه کفش‌های ورزشی باید از جنس انعطاف‌پذیر و حد الامکان چرم باشد تا بتواند سرما و گرما را به خوبی به پا منتقل کند.

یک توصیه مهم دیگر آن است که اگر کف پای شما صاف است، باید از کفی‌های طبی برای حفظ قوس کف پا در کفش‌هایتان استفاده کنید. حال با استفاده از نکاتی که گفته شد، می‌توانید کفش ورزشی مناسب خود را انتخاب کنید. البته اگر شما در رشته ورزشی خودتان تخصص‌های لازم را دارید، قاعدتا باید بدانید چه کفشی مناسب شماست. در نظر داشته باشید حتما از فروشگاه‌هایی خرید کنید که تخصص‌های لازم برای راهنمایی را دارند.

تهیه‌شده توسط: تیم وبلاگ نیازکو

سری TIEMPO نایک، محبوب ستاره های قدرتی

کفش سری تیمپو نایک ، محبوب ستاره های قدرتی!

نایک و آدیداس، دو تولید کننده نامدار در عرصه کفش و پوشاک ورزشی، همواره در حال رقابت برای تصاحب بازار بوده اند و در این راستا علاقمند به عرضه تولیدات خود به ستارگان برتر ورزشی و علی الخصوص ستارگان فوتبالی … ادامه مطلب

0 comments
کفش تبریز انواع

کفش و چرم تبریز، معرفی

کفش تبریز و چرم تبریز، از دیرباز، در عرصه بین المللی و ملی زبانزد خاص و عام بوده است. در این مقاله از وبلاگ اخبار و مقالات کفش که توسط تیم تولید محتوای وبسایت نیازکو تهیه شده است، به معرفی … ادامه مطلب

0 comments
طراحی جدید کفش های نایک کریستین رنالدو در یوونتوس

کفش های نایک جدید کریستین رنالدو در یوونتوس

ستاره های فوتبال، نه تنها الهام بخش حرفه و ورزش خود بلکه الهام بخش مدل و نوع پوشاک مصرفی خود در جامعه هستند. در ادامه مطلب با جدیدترین کفش های رونالدو که توسط نایکی اماده شده است با تیم تولید … ادامه مطلب

0 comments
پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها