تشخیص چرم طبیعی و چرم مصنوعی

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

تشخیص چرم طبیعی و چرم مصنوعی

چرم، این روزها به مهمترین متریال سازنده انواع کیف و کفش تبدیل شده است، با گسترش استفاده، شناخت چرم اصل از مصنوعی ضروری است. در ادامه این مطلب با تیم وبلاگ نیازکو برای شناخت روش های تشخیص چرم طبیعی همراه باشید.

نکاتی درمورد خرید چرم طبیعی

خرید چرم طبیعی در ابتدا کار راحتی به نظر میرسد اما با توجه به اشباع بازار از چرم های مصنوعی با کیفیت های متفاوت، خرید چرم طبیعی کار چندان راحتی هم نیست. این موضوع اهمیت بسیاری دارد زیرا چرم مصنوعی حتی اگر بهترین کیفیت بازار را داشه باشد، بازهم مصنوعی است و هیچگاه جای چرم طبیعی را نمیگیرد.
در این مقاله که توسط تیم تولید محتوای فروشگاه اینترنتی نیازکو تهیه و گردآوری شده است، به توضیح نکاتی میپردازیم که به تفکیک چرم مصنوعی از طبیعی و خرید چرم طبیعی واقعی کمک میکند.

تست آب

بر روی کالای چرم آب بریزید؛ اگر آب را جذب نکرد، یعنی جنس آن چرم مصنوعی است اما اگر آب را جذب کند چرم طبیعی است زیرا چرم طبیعی از پوست حیوان است و آب را جذب میکند.

نشان برچسب چرم

تمام چرم های طبیعی دارای نشان یا مهر چرم هستند. البته چرم های مصنوعی نیز معمولاً دارای مهرم چرم میباشند زیرا چرم مصنوعی هم نوعی چرم محسوب میشود. باید دانست که این نکته به تنهایی نمیتواند عامل شناسایی چرم طبیعی باشد اما میتوان در کنار نکات دیگر به این نکته نیز توجه نمود.

بوی چرم

چرم طبیعی بوی مخصوصی دارد. دلیل این است که چرم طبیعی از پوست حیوانات ساخته شده است و طبیعتاً بوی خاصی خواهد داشت. اگر یکبار چرم طبیعی را بو کرده باشید، تشخیص این بو در دفعات بعد برایتان آسان خواهد بود. البته باز ذکر این نکته لازم است که نوعی عطرهای مصنوعی برای بودار کردن چرم مصنوعی وجود دارد که تشخیص را سخت تر میکند!

گران قیمت بودن چرم طبیعی

این نشانه نیز به تنهایی قابل اکتفا نیست زیرا بعضی از فروشگاه ها برای نشان دادن کیفیت خوب جنس خود، قیمت ها را گران میزنند. اما اگر به فروشنده خود اطمینان نسبی داشته باشید، احتمالاً این گزینه نیز به شما کمک خواهد کرد.

از فروشگاه های معتبر خرید کنید

فروشگاه های اصیل همیشه کالای چرم را همراه با شناسنامه آن به خریدار ارائه میکنند. بنابراین همواره سعی کنید از فروشگاه های با سابقه خرید نمایید. با کمی پرس و جو میتوان چنین مراکزی را پیدا کرد.

 

پشت چرم را نگاه کنید

یکی از بهترین کارهایی که برای مطمئن شدن از طبیعی بودن میتوان در خرید چرم انجام داد، همین نکته است. چرم دارای پرزهایی است که معمولاً در چرم طبیعی این پرزها در پشت چرم بصورت شبکۀ نخ دوخته شده اند.
اما چرم طبیعی دارای ضخامت متفاوت است. چرم طبیعی به دلیل فرآیند تولید دارای بافت یکنواخت نیست یعنی بعضی جاها نازک و بعضی جاها ضخیم است. قسمت های پوست دام نیز دارای ضخامت های متفاوتی است. در حالی که چرم مصنوعی با دستگاه درست می‌ شود و در نتیجه کاملا یکدست است.

انعکاس نور

اگر چرم طبیعی را زیر نور بگیرید، نور را یکدست و منظم منعکس نمیکند و بعضی جاهای آن مات و بعضی جاها براق به نظر می رسد.

بافت و طرح روی چرم

طرح های چرم طبیعی غیر تکراری و منحصر به فرد است. اگر بر روی چرم طرح های یکنواخت و الگوهای قابل تکرار دیده میشود، حتماً چرم ممصنوعی است.

 

تست شعله

چرم طبیعی مقاوم تر از چرم مصنوعی است؛ اگر حرارت را روی آن بگیرید و ادامه دهید، بوی وحشتناکی مانند سوختن مو خواهد داد. اما به دلیل اینکه در طی مراحل آماده سازی چرم مصنوعی از پلاستیک استفاده میشود، در معرض حرارت به سرعت جمع شده، تغییر شکل میدهد و میسوزد. اگر بخواهید برای خرید چرم تست شعله انجام دهید، حتما قسمت پشت چرم را تست کنید.

لمس چرم

یکی از روش های تشخیص چرم طبیعی، لمس کردن آن است. چرم طبیعی حس حرارت به انسان منتقل می کند اما چرم مصنوعی سرد تر و سخت تر است زیرا فرآیند تولید آن به روش دستگاه انجام شده است. بر روی چرم طبیعی عملیات کمتری انجام می شود.

وزن چرم

چرم طبیعی از وزن بیشتری برخوردار است اما چرم مصنوعی سبکتر از چرم طبیعی است.
در نهایت باید گفت که همواره سعی داشته باشید هنگام خرید چرم تمامی این نکات را کاملاً تست کنید تا از هزینه ای که میپردازید و از خرید خود راضی باشید.